МЕХАНІЗМИ ФІНАНСУВАННЯ "ЗЕЛЕНОГО" ПЕРЕХОДУ УКРАЇНИ

Цей звіт підготовлено Українським Фондом Сталого Розвитку за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках проекту «EU4USociety». Звіт містить комплексний огляд доступних і потенційних інструментів для фінансування післявоєнного низьковуглецевого відновлення України.

ВСТУП

Потреба у фінансуванні та декарбонізації енергетичної галузі України настільки ж нагальна, наскільки й недооцінена. З 2014 року країні вдалося залучити понад 8 млрд євро зелених інвестицій і збільшити потужності ВДЕ майже в десять разів. Прийнявши сталий підхід, Україна також розширила співпрацю з ЄС, ратифікувавши Паризьку Угоду та приєднавшись до програми EU4Climate, що допомагає урядам впроваджувати ефективну кліматичну політику. В той же час було встановлено цілі щодо скорочення викидів CO2 на 42% порівняно з 1990 роком до 2030 року, забезпеченні 50% потреб країни в електроенергії атомною енергетикою, 25% — відновлюваними джерелами та 13% — гідроенергетикоюю Так було розпочато “зелений” енергетичний перехід.

Однак, незважаючи на швидке зростання відновлюваних потужностей (з 2014 по 2020 рік в Україні відкрито 9223 МВт додаткових проектів ВДЕ), процес декарбонізації потребує більшої уваги. У той час як український уряд з гордістю заявляє про перевиконання 11% цілі ВДЕ в енергетичному балансі (у 2020 році частка ВДЕ досягла 12,4%), Україна все ще відстає від своїх цілей щодо скорочення CO2. Згідно з аналітикою Climate Action Tracker, поточні рамки політики сталого розвитку країни є «недостатніми», а цілі до 2030 року є надто неамбітними для вимог Паризької Угоди. Тим часом, навіть існуючих національно визначених внесків (NDC), які включають кліматичну нейтральність до 2060 року, важко досягти через відсутність організаційних і фінансових механізмів.

Крім того, пандемія COVID-19 і російське вторгнення в Україну створили серйозні економічні проблеми та спричинили руйнування критичної енергетичної інфраструктури. Зараз як ніколи актуальне питання переходу на відновлювані джерела енергії.

Тому вкрай важливо створити фінансову інфраструктуру всередині України, дати друге життя фондовій і товарній біржі, оновити банківське та фінансове регулювання відповідно до поточних тенденцій ЦСР, а також створити ефективне управління ризиками та нагляд за фінансуванням нашої реконструкції. У цьому звіті перераховано та досліджено всі існуючі інструменти зеленого фінансування, а також оцінено перспективи їх застосування в Україні. У звіті також окреслено деякі кроки, які необхідно здійснити найближчим часом, щоб досягти та закріпити позицію України як екологічного енергетичного та зеленого фінансового центру Європи.

ЗЕЛЕНІ АКЦІЇ

Зелені акції єб напевно, найбільш очевидним рішенням, коли йдеться про привернення зелених фінансів. Цей механізм, по суті, передбачає купівлю акцій у компаній, які роблять внесок у сталий розвиток прямо (через впровадження зелених проектів) або опосередковано (через прийняття відповідальних практик у своїх системах).

ЗЕЛЕНІ ОБЛІГАЦІЇ

Зелені облігації є одним із найпопулярніших інструментів зеленого фінансування. Позичальники в усьому світі випускають цінні папери для фінансування стійких проектів, а інвестори отримують прибуток, коли настає термін погашення облігацій. У 2021 році глобальний рівень емісії сягнув понад 520 мільярдів доларів, що на 75% більше, ніж у 2020 році. Загальний сукупний ринок зелених облігацій оцінюється у понад 1,8 трильйона доларів.

ЗЕЛЕНІ ПОЗИКИ

Зелені позики є дешевшою та меншою за обсягом альтернативою зеленим облігаціям. Це також інструмент для залучення фінансування саме для підтримки сталих проектів. За останні чотири роки обсяг видачі зелених кредитів в світі зріс з 342 мільйонів доларів до понад 78 мільярдів доларів, що є майже 200-кратним збільшенням.

ЗЕЛЕНІ СЕРТИФІКАТИ

Зелені сертифікати є відносно новим інструментом для привернення екологічних фінансів. Зелені сертифікати, які також називають сертифікатами зобов’язань щодо відновлюваних джерел енергії (ROC) або гарантіями походження, існують для підтвердження того, що електроенергія була вироблена зі сталого джерела.

ЗЕЛЕНІ БАНКИ

Зелені банки є ще одним швидко зростаючим механізмом зеленого фінансування. Зазвичай це державні комерційні організації, які мають на меті акумулювати та спрямовувати внутрішні кошти на екологічно відповідальні інвестиційні проекти. Сьогодні зелені банки вже існують у 36 країнах, на які припадає більше половини світового ВВП і майже половина світових викидів CO2.

ПОДАТОК НА ВУГЛЕЦЬ

Податок на вуглець – це встановлена ​​урядом ціна, яку компанії-забруднювачі повинні платити за кожну тонну викидів CO2. Застосовуючи податок на викиди вуглецю, держава, з одного боку, заохочує компанії переходити на чисте паливо, витрачаючи мінімум коштів, а з іншого – створює умови, за яких компанії повинні технологічно адаптуватися, щоб зменшити викиди та залишатися конкурентоспроможними.

ЗЕЛЕНІ ГРАНТИ

Зелені гранти – ще один спосіб прямого залучення коштів у проекти сталого розвитку. Цей механізм є найбільш привабливим для грантоотримувачів, оскільки не передбачає передачі права власності (як у випадку з акціями) чи фінансових зобов’язань (як у випадку з кредитом). Замість прямих дивідендів інвестор отримує вигоду від покращення власного іміджу як фасилітатора екологічних ініціатив.

ЗЕЛЕНІ ФОНДИ

Зелені фонди включають венчурні та пайові інвестиційні фонди, які допомагають робити впливові інвестиції та диверсифікувати ризики. Що стосується останньої мети, зелені ETF стають все більш популярними в нашому світі. Лише за шість місяців 2021 року 16 зелених ETF показали кращі показники, ніж S&P 500, зростаючи зі швидкістю з 11% до 29,3%, тоді як індекс S&P 500 збільшився на 10,8%

ЗЕЛЕНІ АУКЦІОНИ

Зелені аукціони відрізняються від звичайних тим, що переможцями стають компанії, які готові реалізувати проекти з найбільшою потужністю за найнижчу ціну. Такий інструмент вигідний державі, оскільки дозволяє порівнювати компанії за ефективністю, технологіями, а також пропонованими цінами на електроенергію, а також дозволяє інвесторам обирати найбільш надійних постачальників, щоб зменшити ризики.

ЗЕЛЕНІ БІРЖІ

Зелені біржі – це новий тип платформ для торгівлі екологічними, соціальними та сталими цінними паперами. Перша зелена біржа (LGX) була створена Люксембурзькою фондовою біржею в 2016 році як прямий внесок у глобальні кліматичні цілі, визначені в Паризькій кліматичній угоді та Цілях сталого розвитку ООН.

ЗЕЛЕНІ ФІНАНСОВІ ЦЕНТРИ

Зелені фінансові центри – ще один модуль фінансової інфраструктури, призначений для мобілізації приватного капіталу. У всьому світі регулятивні та ринкові зусилля все більше спрямовують капітал на вкрай необхідні конструктивні інвестиції, потрібні для підтримки сталого розвитку.

ЕКОІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ

Екоіндустріальні парки мають на меті інтегрувати промисловість у суспільство шляхом створення спільних екологічних можливостей, покращення екосистем та відповідальної ділової практики. Вони також служать стимулом для до процвітання промисловості та збільшення можливостей працевлаштування.

ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ ПРОЕКТУ

Успіх повоєнного відновлення України значною мірою залежатиме від майбутнього енергетичного сектору країни. “Зелений” енергетичний перехід має стати ключовим у формуванні нової економіки України, і для того, щоб профінансувати всі кроки з декарбонізації, описані в новій Енергетичній стратегії до 2035 року, уряд має розвинути абсолютно нову сферу в Україні — ринок зелених (або стійких) фінансів.

Стале інвестування — це тенденція, яка зараз поширюється по всьому світу та включає інвестиції з різних джерел, спрямовані на зменшення викидів і відходів, а також на підвищення енергоефективності країн. З 2014 року обсяг зелених ПІІ в Україну склав 30% від загального обсягу інвестованих 8 млрд євро. Наразі проекти ВДЕ в Україні підтримують Acciona (Іспанія), Emergy (Норвегія), Scatec (Норвегія), Total Eren (Франція), GS Engineering & Construction Corp (Південна Корея), CNBM (Китай), Guris (Туреччина), Nebras (Катар) та інші глобальні компанії, а також ЄБРР, ЄІБ, IFC, Proparco, FMO, IFU, BSTDB і DFC.

Однак у 2021 році оновлений національний внесок у боротьбу зі зміною клімату був оцінений приблизно в 102 мільярди євро капітальних інвестицій до 2030 року, а зараз, через 8 місяців після повномасштабного вторгнення, очікується, що ця цифра різко зросте. Єдиний спосіб забезпечити таку суму фінансування — розробити достатні механізми зеленого фінансування, щоб запропонувати надійні та прибуткові можливості для інвесторів.

Наш звіт свідчить, що на даний момент єдиним дієвим зеленим механізмом в Україні є зелений тариф, який лише у 2019 році допоміг залучити 4,5 мільярда доларів інвестицій у вітрову та сонячну енергетику. Однак цей інструмент є нежиттєздатним у довгостроковій перспективі, оскільки уряду бракує ресурсів для фінансування постійно зростаючих обсягів відновлюваної електроенергії і він вже стикається з боргами майже в 2 мільярди доларів. Особливо багатообіцяючим механізмом для України є зелені облігації, і уряд усіма силами намагається запропонувати прозору правову базу для торгівлі цінними паперами. Проте всі перелічені механізми рано чи пізно можуть стати в нагоді Україні, і за належної реалізації Україна зможе не лише залучити мільярди доларів у післявоєнний бюджет, а й позиціонувати себе як суб’єкт глобального процесу пом’якшення кліматичних змін, використовуючи свій внесок у декарбонізацію як важіль у переговорах щодо геополітичної безпеки.

 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».